Biuletyn Informacji Publicznej
USTAWIENIA WIDOKU

Rozmiar tekstu:

Dla słabowidzących:

Mapa serwisu

Wersja tekstowa

Słownik skrótów

Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Broniewskiego 6 | 55-200 Oławatel.: 71 31 32 541
×

Szkoła Podstawowa nr 4 w Oławie

KALENDARIUM SP 4 W OŁAWIE

 

1.09.1946

Szkoła Podstawowa nr 4 w Oławie rozpoczęła działalność dydaktyczno - wychowawczą.



1.01.1947

Po wyremontowaniu budynku przy ul. Zacisznej (obecnie Broniewskiego 6) nastąpiła przeprowadzka 185 uczniów pod opieką 5 osobowego grona nauczycielskiego, którym kierował p. Czesław Pilichowski.



07. i 08.1963

W związku z epidemią ospy w szkole mieściło się izolarium.



1965 r.

W szkole zorganizowano pierwszą w Oławie pracownię chemiczną.



14.09.1966

Kierownikiem szkoły została pani Danuta Gawęda.



4.12.1979

,,Barbórka", kl.III b przywitała szczególnego gościa - górnika z kopalni ,,Siemianowice", p.Stanisława Wolskiego.



19.02.1980

,,Polacy w historii olimpiad letnich" - wywiad z olimpijczykiem Podlasem.



22.09.1980

W 450 rocznice urodzin Jana Kochanowskiego apel przygotowali uczniowie klas V - VIII.



21.11.1980

Z okazji 150 rocznicy Powstania Listopadowego uczniowie kl.VII a przygotowali apel.



4.06.1983

Wielki festyn połączony z loterią fantową, z której dochód przeznaczony został na budowę Daru Młodzieży.



1984

750 lat Oławy - rocznica uroczyście obchodzona w szkole. Ułożono wiele wierszy o rodzinnym mieście, zorganizowano konkurs plastyczny i konkurs wiedzy o Oławie.



09.1984

Do szkoły nr 8 odchodzi część uczniów i nauczycieli.



10.1984

Ogłoszono konkurs na patrona szkoły.


5.11.1984

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu patronem szkoły zostaje Maria Konopnicka.



1.08.1986

Dyrektorem zostaje pani Janina Swadek (po odejściu na emeryturę pani Danuty Gawędy).



15.06.1988

Regionalny rzeźbiarz p. Jarosław Furgała przekazał szkole wykonane w drewnie popiersie Marii Konopnickiej.



23.05.1989

Nauczyciel szkoły p. Stefania Mirecka przebywała we Lwowie, gdzie odwiedziła Cmentarz Łyczakowski, na którym pochowana jest patronka szkoły - Maria Konopnicka.



20.06.1990

Nastąpiło uroczyste nadanie szkole imienia i przekazanie sztandaru.



Lata 1992 - 1994

Zbudowano salę gimnastyczną.



30.04.1997

Do użytku oddano tzw. łącznik oraz nastąpiło przeniesienie do budynku szkoły nr 4 uczniów ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 7 z pomieszczeń przy ul. Chrobrego (obecnie jest to Zespół Szkół Specjalnych nr 1).


1.09.1999

Po wygranym konkursie stanowisko dyrektora szkoły obejmuje p. Jerzy Łuś.



25.08.2005

Jan Paweł II został patronem Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie.

Papież - Polak zastąpił dotychczasową patronkę szkoły - pisarkę i poetkę Marię Konopnicką.

Zabiegali o to wspólnie z dyrekcją nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Szkoła od sześciu lat wychowuje dzieci w idei personalizmu tak bliskiej dla Jana Pawła II, według której należy uznać wartość i godność każdego człowieka.



2.04.2005

Odszedł Jan Paweł II. Dla nas Papież - Polak, dla wszystkich wielki autorytet, wielki wychowawca, który stal się wielkim darem z siebie samego dla innych.

Uczniowie wysłuchali wspomnień o Papieżu oraz fragmentu homilii Jana Pawła II skierowanej do uczniów i nauczycieli.



9.09.2005

Pożegnanie dotychczasowej patronki szkoły - Marii Konopnickiej. Przedstawiono rys historyczny na temat działalności szkoły przez ostatnie 15 lat związanych z osobą patronki

i po raz ostatni oddano cześć sztandarowi szkoły.



9-11.05.2006

Uczniowie kl.IV a i V a wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce po najpiękniejszych zakątkach Krakowa, Wadowic i Łagiewnik.

Miejsca, które zwiedzili zatrzymują obecność Papieża przekładając aktualność na żywą pamięć historyczną.


15.05.2006

,,Kawiarniane wspomnienia" - przybliżenie postaci Jana Pawła II w SP w Czernicy. Istotną częścią spotkania było rozpoczęcie współpracy z partnerską Szkołą Podstawową nr 4 im. Jana Pawła II.



10.06.2006

Nastąpiło odsłonięcie tablicy patrona szkoły Jana Pawła II. Po części oficjalnej rozpoczął się festyn szkolny pod hasłem: ,,Gdzie przyjaźń - tam radość".



1.07.2006

Szkoła nr 4 im. Jana Pawła II w Oławie po raz kolejny była organizatorem pielgrzymki nauczycieli z powiatu na Jasną Górę. Temat tegorocznych rozważań ,,Nauczyciel człowiekiem dialogu. Przypatrzmy się powołaniu naszemu".



29.08.2006

Grono pedagogiczne uczestniczyło w wykładzie Wandy Półtawskiej wygłoszonego podczas wrocławskich Dni Duszpasterskich.


16.10.2006

Uroczyście poświęciliśmy sztandar naszej szkoły. Odbyła się msza św. w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego. A następnie inscenizacja słowno - muzyczna z okazji VI Dnia Papieskiego - ,,Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia". W tym dniu odbyło się również po raz pierwszy w historii szkoły ślubowanie na sztandar i pasowanie na ucznia.


8.11.2006

W SP nr 5 w Oławie odbył się konkurs plastyczny pt. ,,Jesteście z nami".
Jego celem było propagowanie integracji dzieci niepełnosprawnych z ich sprawnym rówieśnikami..
Uczeń III kl. naszej szkoły Wojtek Lewandowski zajął I miejsce.

16.11.2006

W szkole zorganizowano międzyszkolny konkurs teatralny pt. ,,Wzrastam w świecie wartości". Pierwsze miejsce zajęli uczniowie SP nr 2, którzy pod kierownictwem Marzeny Kuriaty przygotowali przedstawienie pt. ,,Kabaret o smoku, czyli jak stosować trzy cudowne słowa: przepraszam, dziękuję, proszę".
Wyróżniono uczniów SP nr 4 za inscenizację ,, Mały Książę jest wśród nas" pod kierunkiem Marii Piaseckiej i Teresy Mazur.


8.12.2006

Reprezentacje klas I, II, III i IV z wychowawcami i rodzicami po raz kolejny bawiły się na imprezie ,, Z Mikołajem na sportowo". Honorowym gościem był olimpijczyk Robert Maćkowiak.


16.01.2007

W szkole odbył się wykład dr Wandy Półtawskiej, pt.,, Koncepcja miłości w świetle nauki Jana Pawła II". Pani Półtawska powiedziała m.in.:
,, Uczenie się miłości prawdziwej jest pod prąd świata" oraz ,, Pan Bóg dopuszcza do nas różne rzeczy i z wszystkich wyprowadza dobro".
,,Uczył młodych kochać i zawsze powtarzał: Uczcie się kochać"
,,A co to jest miłość? Miłość to jest obdarowywanie".


28.03.2007

Konkurs czytelniczy ,, W Akademii Pana Kleksa". Uczniowie kl.IV pod opieka p. Marii Piaseckiej brali udział w konkursie zorganizowanym przez Oddział Dziecięcy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie. Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce: Michał Kowalski, II miejsce: Tomasz Kowalski i Klaudia Schiller, III miejsce: Klaudia Iwanicka. Wyróżniona została Angelika Sydor.



18.05.2007

Odbyła się lekcja otwarta z historii pt. ,,Oława - moje miasto". Lekcję przeprowadziła p. Barbara Bera. Celem lekcji było zapoznanie uczniów oraz zaproszonych gości z historią
i rozwojem Oławy na przestrzeni wieków.


6.06.2007

Turniej wiedzy o Oławie zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W konkursie pod opieką p. Barbary Bery brali udział uczniowie klas VI. Konkurs zakończył się sukcesem ucznia kl. VIa Mariana Sobczyka, który zajął III miejsce.



20.06.2007
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II uroczyście obchodzi jubileusz 60-lecia.

 

30 września 2011 r. miało miejsce uroczyste otwarcie placu zabaw przy naszej szkole. Podczas uroczystości gościliśmy m.in. posła  Romana Kaczora, burmistrza miasta Oława  Franciszka Października, wicestarostę  Joannę Kruk-Gręziak, główną specjalistę ds oświaty Krystynę Cecko, dziekana ks. Stanisława Bijaka. Zabrakło państwa Agnieszki i Marka Kluka, którzy obok pana Romana Kaczora byli sponsorami placu zabaw.

 

W etapie finałowym Marek Słowiński był  jedynym przedstawicielem naszego powiatu, należał więc do 87 najlepszych uczestników konkursu, spośród blisko 700 uczniów województwa dolnośląskiego zakwalifikowanych do etapu II!

 

19 kwietnia w Henrykowie Marek Słowiński reprezentował nasz powiat w finale wojewódzkim konkursu "Młodzież zapobiega pożarom". Odniósł tam wielkie zwycięstwo. Pokonał swoich rywali tak w części pisemnej jak i ustnej i zajął I  miejsce.

 

 6 maja 2013r. pani Agnieszka Bielawska zorganizowała w szkole spotkanie z pracownikiem IPN doktorem Tomaszem Gałwiaczkiem. Wygłosił on prelekcję na temat: „Oława-porter miasta. Szkolnictwo w Oławie po II wojnie światowej. Geneza powstania Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie”. Celem spotkania było  poszerzenia wiedzy historycznej dotyczącej miasta Oławy i budowanie więzi uczniów oławskiej „czwórki” ze szkołą i  społecznością lokalną „małej ojczyzny”.  

 

22 stycznia 2014 r. grupa uczniów z naszej szkoły została zaproszona na spotkanie opłatkowe kresowiaków. Byli mieszkańcy Ziemi Złoczowskiej a także innych kresowych regionów przedwojennej Rzeczpospolitej, mieszkający dzisiaj w powiecie oławskim, spotkali się w gościnnych progach hotelu "Marta", składankę słowno-muzyczną, opartą na wierszach, kolędach i innych pieśniach religijnych, wykonywanych w kilku europejskich językach, prezentowali uczniowie naszej szkoły przygotowani przez p. Marzenę Kuriatę oraz  p. Tomasza Mazura. Najważniejszym gościem tego spotkania był ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz. Honorowego obywatela Oławy witano ze szczególną atencją. Nawiązując do ubiegłorocznych październikowych uroczystości, przekazywano kardynałowi życzenia i gratulacje z okazji obchodzonego wówczas jubileuszu 90-lecia urodzin.

 

Dnia15 maja 2014 r. uczniowie naszej szkoły, podobnie jak ich koledzy i koleżanki z pozostałych oławskich szkół wzięli udział w uroczystym otwarciu stadionu przy ul. Sportowej.

 

 27 kwietnia 2014 r. przed budynkiem naszej szkoły został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny nawiązujący do uroczystości kanonizacyjnych Patrona szkoły. Został on przygotowany przez p. Teresę Mazur z dziećmi z klasy V-tej i VI-tej. Za oprawę muzyczną uroczystości odpowiedzialny był p. Tomasz Mazur. Delegacje uczniów naszej szkoły pełniły w tym dniu uroczyste warty honorowe przed popiersiem Jana Pawła II.  Dyrekcja szkoły przygotowała z tej okazji księgę pamiątkową, do której wpisać się mogli: nauczyciele, rodzice i uczniowie SP nr 4 w Oławie obecni na uroczystości.

 

23 czerwca 2014 r. uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć wystawę poświęconą sylwetce naszego patrona, Jana Pawła II.

 

1 listopada to dzień pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich pozostawiło na Kresach. Opuszczone i zaniedbane czekały na naszą pomoc i naszą pamięć. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Oławie w ramach akcji „MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA” zebrali ponad 200 zniczy, które dostarczyli do siedziby Telewizji Wrocław na ul. Karkonoskiej 8. Ekipa TVP Wrocław zawiezie je na Ukrainę i Wileńszczyznę. Zapłoną one na wielkich narodowych nekropoliach na Rossie  w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie, na 54 cmentarzach na Ukrainie, które tego lata remontowane były przez wolontariuszy z Dolnego Śląska.

 W dniach 7 i 8 maja 2015 r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w wycieczkach edukacyjnych zorganizowanych przez ZWiK.

 29 września 2015 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać mistrza koszykówki, pana Macieja Zielińskiego.

 

Nasi uczniowie w Powiatowym Konkurise Plastycznym promującym zdrowie psychiczne pt. "Dbam, rozumiem, akceptuję" otrzymali - Aleksandra Wilczyńska klasa 6 - II miejsce, Oskar Wołodko klasa 4B - I wyróżnienie.

 Na Kresach Wschodnich  żyje wielu naszych Rodaków, tysiące polskich dzieci, które w czasie  Świąt Bożego Narodzenia czekają na prezent z Ojczyzny. To najważniejsza chwila w roku kiedy łączą się ludzie, których rozdzieliła historia. Kuratorium  Oświaty  wraz  z  Telewizją  Wrocław  od  kilkunastu  lat organizuje  zbiórkę  świątecznych  darów  dla  Polaków  mieszkających za wschodnią granicą. My również PODAROWALIŚMY PACZKĘ NA KRESY. Będzie to nie tylko świąteczny upominek, ale również wyraz pamięci o tych , którzy nie z własnego wyboru muszą żyć na obcej ziemi. Upominki trafiły do polskich wsi,  szkół i  parafii  na Ukrainie i Wileńszczyźnie,  wszędzie tam gdzie biją stęsknione, polskie serca. Szkolne Koło Caritas zebrało słodycze, kawę,  herbatę, konserwy, olej,  cukier, makaron, ryż, środki czystości,  przybory szkolne i zabawki.

 25 lutego 2016 r. odbył się finał powiatowy turnieju szachowego. Reprezentacja naszej szkoły awansowała po zdobyciu I miejsca w  zawodach międzyszkolnych miasta Oława.

  9 czerwca  2016 r.w Sali Rycerskiej Urzędu miasta odbył się III Miejski Konkurs Historyczny pod patronatem Burmistrza Miasta Oława organizowany przez naszą szkołę. W konkursie wzięły udział trzy osobowe drużyny reprezentujące wszystkie oławskie szkoły podstawowe. Uczniowie zmagali się z zadaniami z historii Polski w dwóch etapach. Ostatecznie I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1,  II miejsce zajęli nasi uczniowie: Aleksandra Januszkiewicz, Michał Pluciński, Bartłomiej Śliwiński.

 Rodzice klas II-ich zorganizowali PIKNIK RODZINNY na terenie zielonym przy SP nr 4 w Oławie, w sobotę 17.09.2016r .W programie były: gry i konkursy sportowe, lekcja pokazowa HIP HOP’u i inne atrakcje. Była to dobra okazja do zapoznania się dzieci i rodziców najmłodszych klas oraz wspólnej zabawy.

 W sobotę  3 września cała Polska czytała "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w ramach Narodowego Czytania. U nas w szkole akcja ta rozpoczęła się dzień wcześniej. Już w piątek uczniowie klasy szóstej czytali fragmenty dzieła naszego Noblisty swoim młodszym kolegom. Dzieci nie tylko usłyszały wyjątek z "Quo Vadis", ale zostały także krótko zapoznane z faktami z życia twórcy dzieła, Henryka Sienkiewicza. Za przebieg tej akcji odpowiedzialna była p. Marzena Kuriata.

 W  październiku 2016r. w Szkole Podstawowej nr 4 odbyły się pierwsze warsztaty pt. „Wychowanie fizyczne w edukacji wczesnoszkolnej”.Szkolenie składało się z dwóch części. W pierwszej, teoretycznej  przybliżono motoryczność dzieci w wieku 7 – 10 lat, tok lekcji, a także korzyści jakie niesie regularne  uczestnictwo uczniów w lekcjach  wychowania fizycznego.

 Z okazji zbliżającego się  dnia Wszystkich Świętych uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II  w Oławie pamiętali o pierwszych Dyrektorach szkoły – p. Czesławie Pilichowskim (kierownik szkoły w latach 1946 – 1966)   i  p. Danucie Gawędzie (dyrektor szkoły 1966 – 1986).

 W dniu 17 listopada 2016 r. Aleksandra Januszkiewicz, uczennica klasy VI-tej reprezentowała naszą szkołę w etapie powiatowym zDolnego Ślązaczka, prestiżowego konkursu organizowanego przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

 Z okazji 26 lat Konwencji o Prawach Dziecka uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w konkursie plastycznym  „CZERWONY  KRZYŻ  ZAWSZE  W  OBRONIE   PRAW DZIECKA”  pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka i Burmistrza Brzegu. Na konkurs wpłynęło 326 prac. Uczeń klasy Vb Oskar Wołodko otrzymał w tym konkursie II wyróżnienie w kategorii klas IV – VI.

 15 listopada 2016r. w Klubie „Parnas” odbyły się mistrzostwa powiatu w szachach. W turnieju wzięły udział szkoły reprezentujące miasto Oława, gminę Oława oraz miasto Jelcz – Laskowice. Reprezentacja naszej szkoły wygrała z drużyną z Osieku, a po zaciętym pojedynku uległa „dwójce” z Jelcza – Laskowic, która została mistrzem powiatu.

 21 listopada nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowania fizycznego ponownie spotkali się na drugich warsztatach, podczas których omówione i przećwiczone zostały zagadnienia dotyczące gimnastyki, lekkoatletyki, piłki ręcznej i piłki nożnej. Szkolenie rozpoczęło się od rozgrzewki – aerobiku, dzięki niej wszyscy uczestnicy przygotowali się do wysiłku fizycznego i umysłowego. W części gimnastycznej omówiono ćwiczenia równoważne, skoki zawrotne, ćwiczenia przy drabinkach. Najwięcej uwagi poświecono ćwiczeniom przygotowującym do przewrotu w przód oraz metodyce tej umiejętności.

 26 stycznia w Hotelu Marta w Oławie odbył się XV Opłatek Kresowy, zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Kresów Wschodnich w Oławie, którego prezesem jest Tadeusz Kułakowski. Uczniowie klas IV-VI naszej szkoły  zaprezentowali chóralne wykonanie „Roty” oraz kolęd pod kierunkiem Marzeny Kuriaty i Tomasza Mazura.

  16 grudnia 2016 r. w sali gimnastycznej SP nr 4, rodzice, uczniowie, nauczyciele i zgromadzeni goście, mogli wspólnie podziwiać wspaniałe przedstawienie. Tegoroczne Jasełka kolejny raz pokazały jaki artystyczny potencjał tkwi we wszystkich, nie tylko najmłodszych członkach szkolnej rodziny. We wstępie uczniowie klasy szóstej, przygotowywani przez panią Teresę Mazur, w sposób metaforyczny przedstawili odwieczną walkę dobra ze złem. Następnie na scenie prezentowali się przedstawiciele kolejnych klas, przybliżając kulturę wielu narodów, nie tylko europejskich. Widzowie mieli okazję podziwiać taniec i śpiew, tak dzieci jak i ich rodziców (a wprawne oko mogło nawet zauważyć kilku przedstawicieli grona pedagogicznego).